Kým sa Nitra, naše najstaršie slovenské mesto, stala takou, akou ju poznáme dnes, uplynuli už desaťročia jej premien. Niektoré z častí mesta sa dnes už zmenili na nepoznanie, iné v sebe stále nesú ducha času. Avšak až socialistická a dynamická prestavba Nitry v 50. až 70. rokoch 20. storočia zmenila Nitru, najmä jej Dolné mesto, na nepoznanie a výrazne, často aj deštruktívne a necitlivo, zasiahla do jej urbanizmu.

Bytovej výstavbe a novým obytným častiam padli za obeť nielen mnohé malebné a romantické zákutia a ulice, ale aj celé štvrte starého mesta s meštianskou zástavbou z 18. a 19. storočia. Z historického jadra nitrianskeho Dolného mesta zostalo len torzo. Takmer do posledného domu bola asanovaná stará zástavba Pároviec, kedysi významnej štvrte mesta s početnou židovskou komunitou, zničený bol aj Tabáň založený na začiatku 18. storočia na juhozápadnom okraji mesta a šancu nedostala ani stará historická zástavba v uliciach Dolného mesta. Súčasný obyvateľ mesta alebo jeho návštevník si dnes už len ťažko predstaví rozsah pôvodného starého mesta a jeho voľakedajšiu romantickú malebnosť. S veľkým potešením som prijal možnosť napísať pár úvodných riadkov do tejto publikácie a jej lektorovanie.

Autor, Ing. Vladimír Vnuk, prostredníctvom série obrazových kníh postupne po jednotlivých zväzkoch publikuje reprodukcie starých fotografií zo svojej systematicky budovanej zbierky fotografií k dejinám mesta Nitry obsahujúcej niekoľko tisíc záznamov. Treba podotknúť, že táto zbierka nie je klasickou v pravom slova zmysle. Nepozostáva totiž iba z originálov fotografií mesta v jeho vlastníctve, ale aj z mnohých tisícov elektronicky vyhotovených reprodukcií fotografií zo starých albumov obyvateľov mesta. Tým sa mu podarilo svojou systematickou zberateľskou prácou vytvoriť pamäťovú a v podstate aj virtuálnu databázu dejín mesta. Neviem či sa takouto, v takom rozsahu, môže na Slovensku pochváliť niektoré mesto.

Pridaným rozmerom celej série okrem logickej štruktúry publikovania podľa topografického kľúča a identifikácie majiteľov domov (podľa jednotlivých ulíc mesta) a tematického výberu fotografií sústreďujúcich sa na architektúru starého mesta a jeho ulíc, ale tiež aj rôznych momentov zo života jeho obyvateľov, je aj skutočnosť, že každá z fotografií je identifikovaná v priestore a čase, čo z nich robí dôležitý historický prameň pre dejiny mesta. Fotografie dokumentujú a prezentujú predovšetkým starú a zaniknutú architektúru mesta a jeho urbanizmus. Autenticky a presvedčivo zastupujú a premietajú nám už neexistujúcu skutočnosť a v tom spočíva výnimočnosť publikovaných fotografií v tejto knihe. Dovolím si vysloviť presvedčenie, že táto publikácia svojou koncepciou nezostane len čitateľsky pútavou prechádzkou po romantickej starej Nitre, ale sa stane aj významným prínosom a doplnením pre historický výskum a spoznávanie dejín mesta.

PhDr. Peter Keresteš, PhD.
riaditeľ Štátneho archívu v Nitre